‹ Prev
Next ›
Regent High Mesh Back Ergonomic Task Operator Office Chair With Height Adjustable Arms Bespoke Colour Seat Senna Yellow
12 Stock Available
Non-Returnable
- High density cold cure foam seat
- Full Mesh backrest
- Synchronized tilt mechanism with anti shock function
- Seat angle adjustment
- Seat slide
- Height adjustable lumbar support
- Weight tilt tension control
- Height adjustable arms with soft PU multi functional sliding arm pads
- Chrome 5 star base
Select Product Options
Colour: Bespoke Senna Yellow
Product Details
General Information
| Colour | Yellow |
| Material | Mesh/Fabric |
| Chair Colour | Yellow |
| Back Type | High |
| Back Width | 475mm |
| Back/Seat Action | Synchro Mechanism |
| Back Height | 590-640mm |
| Back Colour | Black |
| Adjustable Lumbar Support | Yes |
| Dimensions | 660x660x1110-1200mm |
| Country of Origin | China |
| Recommended Weight Limit | 125kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Manufacturer | Dynamic |
| Weight | 16kg |
| With Arms | Height Adjustable Arms |
| Warranty | 5 Year Mechanical/2 Year Fabric Warranty |
| Seat Width | 520mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Height | 510-600mm |
| Seat Colour | Yellow |
| Seat Depth | 470-530mm |
| Style | Operator/Task Chairs |
Product Information
| Brand | Regent |
| Type | Office Chairs |
Description
The Regent is ergonomically designed and has a luxurious cold cure foam seat that provides a pleasant seating experience for the most demanding environments. The chair has many adjustment options thanks to its quality multi functional mechanism and soft adjustable armrests. The stylish high backrest which is upholstered in a breathable mesh is easily height adjustable and equipped with a height adjustable lumbar support. Finished elegantly with a brushed aluminium base, this chair is the all round solution.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews