‹ Prev
Next ›
Relay Task Operator Chair Silver Back With Folding Arms Bespoke Colour Myrrh Green
Call For Availabilty
Non-Returnable
- Bespoke fabric seat cushion
- Soft mesh backrest with stylish design
- Silver accent styling
- Twin lever infinite lock tilt mechanism
- Fold back boomerang arms
- Weight tilt tension control
Select Product Options
Back Colour: Silver
Colour: Bespoke Myrrh Green
Arms: With Folding Arms
Product Details
General Information
| Colour | Green |
| Material | Mesh/Fabric |
| Back Height | 540mm |
| Back Colour | Silver |
| Back/Seat Action | Infinite Lock Tilt Mechanism |
| Back Type | Medium |
| Back Width | 480mm |
| Chair Colour | Lime |
| Country of Origin | China |
| Dimensions | 650x610x980-1070mm |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Recommended Weight Limit | 110kg |
| Manufacturer | Dynamic |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Seat Colour | Lime |
| Seat Depth | 490mm |
| Seat Height | 460-550mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Width | 500mm |
| Warranty | 2 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| With Arms | Folding Arms |
| Weight | 14.8kg |
Product Information
| Brand | Relay |
| Type | Office Chairs |
Description
Chosen time and time again, the Relay is the ever popular mesh operator option. Modern styling with silver and chrome accented base & gas lift and easy fold armrests are complimented by a cool vented backrest design that is finished in a choice of either black or silver breathable mesh that allows you to keep your cool. The Relay makes for a versatile chair for all office environments.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews