- Colour: Red
- Pack of 50
- Size: A4
- 64 pages
- Ruled with 8mm lines/plain
<
>
Rhino Exercise Book 8mm/Plain 64 Pages A4 Red (Pack of 50) VC48379
48 Stock Available
Select Product Options:
Cover Colour: Red
Size: A4
Ruling: F8/B
Number of pages: 64 Pages / 32 leaf
People who bought this also bought
-
Product Code: WX260409736 Stock Available
-
Product Code: WX260393446 Stock Available
-
Product Code: HTST11634 Stock Available
-
Product Code: HTST1381 Stock Available
-
Product Code: KF10505Q1551 Stock Available
-
Product Code: KF105091138 Stock Available
-
Product Code: KF23015134 Stock Available
-
Product Code: KF23011583 Stock Available
-
Product Code: BK80108437 Stock Available
Product Details
General Information
| Binding | Stapled |
| Cover Material | 225gsm Manilla |
| Cover Colour | Red |
| Ruling Colour | Grey |
| No. of Pages | 64 Pages |
| Paper Colour | White |
| Paper Grammage | 75gsm |
| Rulings | Feint Ruled & Plain |
| Size | A4 |
| Environment Support | 100% recyclable |
| Country of Origin | Made in EU |
| Dimensions | 297x210mm |
| Books or Sheets | Books |
| Ruling Description | 8mm Ruled / Plain Alternative Pages |
| Manufacturer | Victor Stationery |
| Warranty | Lifetime Warranty |
| Weight | 9kg |
Product Information
| Brand | Rhino |
| Type | Exercise Books & Paper |
Description
Designed for classroom use, this Rhino A4 exercise book contains 64 pages of ruled pages on onside and plain on the reverse. Ideal for colour coordinating different lessons, this exercise book has sturdy, manilla covers in red. Supplied in a pack of 50 books.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews
