‹ Prev
Next ›
Sanderson II Mesh Back Chair Bespoke Colour Seat Senna Yellow
213 Stock Available
Non-Returnable
- Contoured airmesh fabric seat
- Mesh back with adjustable lumbar pad
- Tilt and lock movement with tension adjustment
- Height adjusting arms
- Adjustable backrest
- Adjustable airmesh headrest
- Chrome base
Select Product Options
Colour: Bespoke Senna Yellow
Product Details
General Information
| Colour | Yellow |
| Material | Mesh/Fabric |
| Country of Origin | China |
| Back Width | 505mm |
| Back Type | High |
| Back/Seat Action | Synchro Mechanism |
| Adjustable Lumbar Support | Yes |
| Back Colour | Black |
| Back Height | 760mm |
| Chair Colour | Senna Yellow |
| Dimensions | 710x750x1165mm |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Recommended Weight Limit | 120kg |
| Headrest Type | Adjustable |
| Manufacturer | Dynamic |
| Warranty | 2 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Seat Height | 450-550mm |
| Seat Width | 530mm |
| Seat Colour | Senna Yellow |
| Seat Depth | 500mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| With Arms | Height Adjustable Arms |
| Weight | 22.5kg |
Product Information
| Brand | Sanderson |
| Type | Office Chairs |
Description
Shaped to delight the Sanderson has an emphasis on user wellbeing and functionality. An outstanding example of the task chair genre
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews