‹ Prev
Next ›
Spry Stool Black Frame Bespoke Colour Seat Tansy Purple
39 Stock Available
Non-Returnable
- Distinctive positive angled design
- Grab handle & kicker back support
- Dual arm foot stability
- Extra length gas lift
- Pivoting rocking feature
- Softly upholstered cushioned seat
Select Product Options
Colour: Bespoke Tansy Purple
Product Details
General Information
| Colour | Purple |
| Material | Fabric |
| Back Type | None |
| Chair Colour | Purple |
| Dimensions | 560x365x675-905mm |
| Country of Origin | China |
| Recommended Weight Limit | 125kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Manufacturer | Dynamic |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Width | 360mm |
| Seat Colour | Tansy Purple |
| Seat Height | 560-790mm |
| Seat Depth | 350mm |
| Style | Stools |
| Warranty | 2 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Weight | 8kg |
| With Arms | No Arms |
Product Information
| Brand | Spry |
| Type | Office Chairs |
Description
Ingeniously designed versatile stool for Sit/Stand and wherever a flexible seating position is required. Positive angled central column rocks and tilts for ergo action
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews