‹ Prev
Next ›
Spry Stool Black Frame Bespoke Colour Seat Tabasco Orange
39 Stock Available
Non-Returnable
- Distinctive positive angled design
- Grab handle & kicker back support
- Dual arm foot stability
- Extra length gas lift
- Pivoting rocking feature
- Softly upholstered cushioned seat
Select Product Options
Colour: Bespoke Tabasco Orange
Product Details
General Information
| Colour | Orange |
| Material | Fabric |
| Country of Origin | China |
| Chair Colour | Orange |
| Back Type | None |
| Dimensions | 560x365x675-905mm |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Recommended Weight Limit | 125kg |
| Manufacturer | Dynamic |
| With Arms | No Arms |
| Weight | 8kg |
| Warranty | 2 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Style | Stools |
| Seat Colour | Tabasco Orange |
| Seat Depth | 350mm |
| Seat Width | 360mm |
| Seat Height | 560-790mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
Product Information
| Brand | Spry |
| Type | Office Chairs |
Description
Ingeniously designed versatile stool for Sit/Stand and wherever a flexible seating position is required. Positive angled central column rocks and tilts for ergo action
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews