‹ Prev
Next ›
Spry Stool Black Frame Black Fabric
39 Stock Available
- Distinctive positive angled design
- Grab handle & kicker back support
- Dual arm foot stability
- Extra length gas lift
- Pivoting rocking feature
- Softly upholstered cushioned seat
Select Product Options
Colour: Black Fabric
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Fabric |
| Country of Origin | China |
| Chair Colour | Black/Black |
| Adjustable Lumbar Support | No |
| Adjustable Headrest | No |
| Base Finish | Black |
| Back Type | None |
| Dimensions | 360x350x560-790mm |
| Recommended Weight Limit | 125kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Manufacturer | Dynamic |
| Warranty | 2 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Seat Height | 560-790mm |
| Seat Depth | 350mm |
| Seat Slide | No |
| Seat Width | 360mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| With Headrest | No |
| With Arms | No Arms |
| Weight | 8kg |
Product Information
| Brand | Spry |
| Type | Office Chairs |
Description
Ingeniously designed versatile stool for Sit/Stand and wherever a flexible seating position is required. Positive angled central column rocks and tilts for ergo action
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews