‹ Prev
Next ›
Swift Visitor (Straight Leg) Bespoke Colour Seat Myrrh Green
37 Stock Available
Non-Returnable
- Curved soft mesh back
- Generously sized
- Lightweight chrome frame
- Stackable up to 2 high
Select Product Options
Colour: Bespoke Myrrh Green
Product Details
General Information
| Colour | Green |
| Material | Mesh Back Chair |
| Chair Colour | Myrrh Green |
| Back Height | 390mm |
| Back Width | 460mm |
| Frame | Chrome |
| Dimensions | 560x610x820mm |
| Recommended Weight Limit | 115kg Maximum |
| Leg Type | 4 Leg |
| Manufacturer | Dynamic |
| Weight | 13kg |
| With Arms | Fixed Arms |
| Seat Width | 490mm |
| Seat Height | 470mm |
| Seat Depth | 460mm |
| Style | Visitors Chair |
| Warranty | 2 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
Product Information
| Brand | Swift |
| Type | Visitor Seating |
Description
With generously proportioned seats, stunning looks and the inclusion of a comfortable, curved mesh back, the Swift family of chairs will keep your guests coming back for more. Stackable, lightweight and available in both a cantilever frame and 4 leg visitor frame version, the Swift will give your space the lift it needs.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews