‹ Prev
Next ›
Havanna Visitor Black Leather
187 Stock Available
- Large padded seat and backrest
- Simple clean modern design
- Strong chrome cantilever frame
- Soft Bonded Leather
- Fixed padded arms
- Not stackable
Select Product Options
Colour: Black Leather
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Bonded Leather |
| Backrest Height | 380mm |
| Back Height | 380mm |
| Back Width | 450mm |
| Chair Colour | Black |
| Dimensions | 560x660x840mm |
| Frame | Chrome |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Recommended Weight Limit | 115kg Maximum |
| Manufacturer | Dynamic |
| Leg Type | Cantilever |
| Leg Material | Steel |
| Leg Colour | Chrome |
| Weight | 11kg |
| With Arms | Yes |
| Warranty | 2 Year |
| Seat Width | 490mm |
| Seat Height | 490mm |
| Seat Depth | 490mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Style | Visitors Chair |
Product Information
| Brand | Havanna |
| Type | Visitor Seating |
Description
Make the right impression in your boardroom or meeting room. Soft leather and strong cantilever frame with padded arms it is affordable yet sleek and modern.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews