‹ Prev
Next ›
Havanna Visitor Bespoke Colour Ginseng Chilli
187 Stock Available
Non-Returnable
- Large padded seat and backrest
- Simple clean modern design
- Strong chrome cantilever frame
- Soft bespoke fabric
- Fixed padded arms
- Not stackable
Select Product Options
Colour: Bespoke Ginseng Chilli
Product Details
General Information
| Colour | Red |
| Material | Fabric |
| Chair Colour | Ginseng Chilli |
| Back Height | 380mm |
| Back Width | 450mm |
| Dimensions | 560x660x840mm |
| Frame | Chrome |
| Recommended Weight Limit | 115kg Maximum |
| Leg Type | Cantilever Base |
| Manufacturer | Dynamic |
| Weight | 12kg |
| With Arms | Fixed Arms |
| Warranty | 2 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Seat Width | 490mm |
| Seat Height | 490mm |
| Seat Depth | 490mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Style | Visitors Chair |
Product Information
| Brand | Havanna |
| Type | Visitor Seating |
Description
Make the right impression in your boardroom or meeting room. Soft leather and strong cantilever frame with padded arms it is affordable yet sleek and modern.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews