‹ Prev
Next ›
Mave Task Operator Chair Black Mesh With Arms Black Seat
45 Stock Available
- Full package budget operator task chair
- T-Bar arms included
- Stay-cool airmesh seat upholstery
- Large contoured fine mesh back
- One-touch lock and tilt action
- Waterfall seat design
Select Product Options
Colour: Black
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Mesh/Fabric |
| Country of Origin | China |
| Chair Colour | Black |
| Back Height | 570mm |
| Adjustable Headrest | No |
| Adjustable Lumbar Support | No |
| Back Type | Medium |
| Back Width | 470mm |
| Back/Seat Action | Lock Tilt |
| Base Finish | Black |
| Dimensions | 640x530x895-995mm |
| Recommended Weight Limit | 125kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Manufacturer | Dynamic |
| With Arms | Fixed Arms |
| With Headrest | No |
| Weight | 11.75kg |
| Seat Slide | No |
| Seat Width | 525mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Depth | 500mm |
| Seat Height | 430-530mm |
| Style | Operator/Task |
| Warranty | 2 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Type of Arm | Fixed |
Product Information
| Brand | Mave |
| Type | Office Chairs |
Description
Outstanding operator chair for office users demanding comfort, style and value. Multiple curvature seat and back supports. Tension adjustable tilt action adds comfort
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews