‹ Prev
Next ›
Mave Task Operator Chair Black Mesh With Arms Bespoke Colour Seat Tabasco Orange
303 Stock Available
Non-Returnable
- Full package budget operator task chair
- T-Bar arms included
- Stay-cool airmesh seat upholstery
- Large contoured fine mesh back
- One-touch lock and tilt action
- Waterfall seat design
Select Product Options
Colour: Bespoke Tabasco Orange
Product Details
General Information
| Colour | Orange |
| Material | Mesh/Fabric |
| Country of Origin | China |
| Chair Colour | Orange |
| Back Height | 570mm |
| Back Width | 470mm |
| Back Type | Medium |
| Dimensions | 640x530x895-995mm |
| Recommended Weight Limit | 125kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Manufacturer | Dynamic |
| With Arms | Fixed Arms |
| Weight | 11.75kg |
| Warranty | 2 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Seat Depth | 500mm |
| Seat Colour | Tabasco Orange |
| Seat Width | 525mm |
| Seat Height | 430-534mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
Product Information
| Brand | Mave |
| Type | Office Chairs |
Description
Outstanding operator chair for office users demanding comfort, style and value. Multiple curvature seat and back supports. Tension adjustable tilt action adds comfort
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews