‹ Prev
Next ›
Onyx Ergo Posture Chair With Height Adjustable Arms Without Headrest Bespoke Colour Seat Ginseng Chilli
24 Stock Available
Non-Returnable
- Contoured foam seat and backrest for maximum user comfort
- Triple lever multi-function mechanism
- Ratchet height adjustable backrest
- Adjust the back angle by 1-20 degrees
- Pump up lumbar support
- Adjust the seat angle by 1-15 degrees
- Seat slide
- Height adjustable arms
- Brushed aluminium 5 star base
- UK crib 5 foam and fabric
Select Product Options
Colour: Bespoke Ginseng Chilli
Back Colour: Black
Headrest: None
Product Details
General Information
| Colour | Red |
| Material | Fabric |
| Country of Origin | China |
| Adjustable Lumbar Support | Yes |
| Back Height | 530-580mm |
| Back Colour | Black |
| Back/Seat Action | Independent Seat and Back Movement |
| Back Type | High |
| Back Width | 430mm |
| Chair Colour | Ginseng Chilli |
| Dimensions | 650x670x1020-1140mm |
| Recommended Usage | 24 Hours |
| Recommended Weight Limit | 135kg |
| Headrest Type | None |
| Manufacturer | Dynamic |
| Style | Ergonomic Chairs |
| Seat Depth | 460-510mm |
| Seat Colour | Ginseng Chilli |
| Seat Height | 495-570mm |
| Seat Width | 440mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Warranty | 5 Year Mechanical/2 Year Fabric Warranty |
| With Arms | Height Adjustable Arms |
| Weight | 23kg |
Product Information
| Brand | Onyx |
| Type | Office Chairs |
Description
The Onyx chair is a fresh, contemporary office chair that offers a range of inspired features such as a multi-functional asynchronous mechanism with multiple adjustments and a contoured foam seat and back for extra support and comfort. The Onyx is a top choice for a posture task chair. Available in black or blue fabric and Soft Bonded Leather upholstery options. Optional headrest variant available.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews