‹ Prev
Next ›
Onyx Ergo Posture Chair With Height Adjustable Arms Without Headrest Black Fabric
24 Stock Available
- Contoured foam seat and backrest for maximum user comfort
- Triple lever multi-function mechanism
- Ratchet height adjustable backrest
- Adjust the back angle by 1-20 degrees
- Pump up lumbar support
- Adjust the seat angle by 1-15 degrees
- Seat slide
- Height adjustable arms
- Brushed aluminium 5 star base
- UK crib 5 foam and fabric
Select Product Options
Colour: Black Fabric
Back Colour: Black
Headrest: None
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Fabric |
| Chair Colour | Black/Black/Chrome |
| Base Finish | Brushed Aluminium |
| Back/Seat Action | 3 Lever |
| Back Width | 430mm |
| Back Type | High |
| Adjustable Lumbar Support | Yes |
| Back Height | 530-580mm |
| Back Colour | Black |
| Dimensions | 650x670x1020-1140mm |
| Country of Origin | China |
| Recommended Usage | 24 Hours |
| Recommended Weight Limit | 150kg |
| Headrest Type | None |
| Manufacturer | Dynamic |
| Style | Posture |
| Seat Depth | 460-510mm |
| Seat Height | 495-570mm |
| Seat Colour | Black |
| Seat Width | 450mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Slide | Yes |
| Warranty | 5 Year |
| Type of Arm | Height Adjustable |
| With Arms | Height Adjustable Arms |
| With Headrest | No |
| Weight | 18kg |
Product Information
| Brand | Adroit |
| Type | Office Chairs |
Description
The Onyx chair is a fresh, contemporary office chair that offers a range of inspired features such as a multi-functional asynchronous mechanism with multiple adjustments and a contoured foam seat and back for extra support and comfort. The Onyx is a top choice for a posture task chair. Available in black or blue fabric and Soft Bonded Leather upholstery options. Optional headrest variant available.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews