‹ Prev
Next ›
Portland Cantilever Bespoke Colour Seat Myrrh Green
96 Stock Available
Non-Returnable
- High density soft moulded bespoke fabric seat
- High mesh back
- Adjustable lumbar support
- Soft padded armrests
- Chrome cantilever frame
Select Product Options
Colour: Bespoke Myrrh Green
Product Details
General Information
| Colour | Green |
| Material | Fabric |
| Chair Colour | Myrrh Green |
| Back Height | 525mm |
| Back Width | 475mm |
| Frame | Chrome |
| Dimensions | 650x590x920mm |
| Recommended Weight Limit | 115kg Maximum |
| Leg Type | Cantilever Base |
| Manufacturer | Dynamic |
| Style | Visitors Chair |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Depth | 510mm |
| Seat Height | 455mm |
| Seat Width | 520mm |
| Warranty | 2 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| With Arms | Height Adjustable Arms |
| Weight | 16kg |
Product Information
| Brand | Portland |
| Type | Visitor Seating |
Description
The vast and versatile Portland chair range is further extended with a choice of quality static seating. They are equipped with arms, chrome undercarriage and airmesh seat upholstery. This complementing range is suitable for the conference and visitor environments.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews