‹ Prev
Next ›
Portland Cantilever Bespoke Colour Seat Stevia Blue
96 Stock Available
Non-Returnable
- High density soft moulded bespoke fabric seat
- High mesh back
- Adjustable lumbar support
- Soft padded armrests
- Chrome cantilever frame
Select Product Options
Colour: Bespoke Stevia Blue
Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Material | Fabric |
| Chair Colour | Stevia Blue |
| Back Width | 475mm |
| Back Height | 525mm |
| Dimensions | 650x590x920mm |
| Frame | Chrome |
| Recommended Weight Limit | 115kg Maximum |
| Manufacturer | Dynamic |
| Leg Type | Cantilever Base |
| Weight | 16kg |
| With Arms | Height Adjustable Arms |
| Warranty | 2 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Seat Width | 520mm |
| Seat Height | 455mm |
| Seat Depth | 510mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Style | Visitors Chair |
Product Information
| Brand | Portland |
| Type | Visitor Seating |
Description
The vast and versatile Portland chair range is further extended with a choice of quality static seating. They are equipped with arms, chrome undercarriage and airmesh seat upholstery. This complementing range is suitable for the conference and visitor environments.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews