‹ Prev
Next ›
Portland Visitor (Straight Leg) Black Fabric Black Mesh Back With Arms
26 Stock Available
- High density soft moulded airmesh seat
- High mesh back
- Adjustable lumbar support
- Soft padded armrests
- Chrome four legged frame
- Bespoke upholstery
Select Product Options
Colour: Black
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Fabric/Mesh |
| Chair Colour | Black |
| Backrest Height | 480mm |
| Back Width | 440mm |
| Back Height | 480mm |
| Frame | Chrome |
| Dimensions | 590x550x940mm |
| Leg Material | Steel |
| Leg Type | Cantilever |
| Leg Colour | Chrome |
| Manufacturer | Dynamic |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Recommended Weight Limit | 115kg |
| Warranty | 2 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Style | Visitors Chair |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Depth | 480mm |
| Seat Width | 490mm |
| Seat Height | 460mm |
| Weight | 10.25kg |
| With Arms | Yes |
Product Information
| Brand | Sonix |
| Type | Visitor Seating |
Description
The vast and versatile Portland chair range is further extended with a choice of quality static seating. They are equipped with arms, chrome undercarriage and airmesh seat upholstery. This complementing range is suitable for the conference and visitor environments.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews