‹ Prev
Next ›
Portland Visitor (Straight Leg) Bespoke Colour Seat Bergamot Cherry
26 Stock Available
Non-Returnable
- High density soft moulded bespoke fabric seat
- High mesh back
- Adjustable lumbar support
- Soft padded armrests
- Chrome four legged frame
Select Product Options
Colour: Bespoke Bergamot Cherry
Product Details
General Information
| Colour | Red |
| Material | Fabric |
| Chair Colour | Bergamot Cherry |
| Back Height | 480mm |
| Back Width | 440mm |
| Dimensions | 590x550x940mm |
| Frame | Chrome |
| Recommended Weight Limit | 115kg Maximum |
| Manufacturer | Dynamic |
| Leg Type | 4 Leg |
| Weight | 10.25kg |
| With Arms | Fixed Arms |
| Warranty | 2 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Seat Height | 460mm |
| Seat Width | 490mm |
| Seat Depth | 480mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Style | Visitors Chair |
Product Information
| Brand | Portland |
| Type | Visitor Seating |
Description
The vast and versatile Portland chair range is further extended with a choice of quality static seating. They are equipped with arms, chrome undercarriage and airmesh seat upholstery. This complementing range is suitable for the conference and visitor environments.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews