‹ Prev
Next ›
Sanderson II Mesh Back Chair Bespoke Colour Seat Stevia Blue
213 Stock Available
Non-Returnable
- Contoured airmesh fabric seat
- Mesh back with adjustable lumbar pad
- Tilt and lock movement with tension adjustment
- Height adjusting arms
- Adjustable backrest
- Adjustable airmesh headrest
- Chrome base
Select Product Options
Colour: Bespoke Stevia Blue
Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Material | Mesh/Fabric |
| Country of Origin | China |
| Chair Colour | Stevia Blue |
| Back Height | 760mm |
| Back Colour | Black |
| Adjustable Lumbar Support | Yes |
| Back/Seat Action | Synchro Mechanism |
| Back Type | High |
| Back Width | 505mm |
| Dimensions | 710x750x1165mm |
| Recommended Weight Limit | 120kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Manufacturer | Dynamic |
| Headrest Type | Adjustable |
| Weight | 22.5kg |
| With Arms | Height Adjustable Arms |
| Seat Depth | 500mm |
| Seat Colour | Stevia Blue |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Width | 530mm |
| Seat Height | 450-550mm |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Warranty | 2 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
Product Information
| Brand | Sanderson |
| Type | Office Chairs |
Description
Shaped to delight the Sanderson has an emphasis on user wellbeing and functionality. An outstanding example of the task chair genre
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews