‹ Prev
Next ›
Sanderson II Mesh Back Chair Bespoke Colour Seat Maringa Teal
213 Stock Available
Non-Returnable
- Contoured airmesh fabric seat
- Mesh back with adjustable lumbar pad
- Tilt and lock movement with tension adjustment
- Height adjusting arms
- Adjustable backrest
- Adjustable airmesh headrest
- Chrome base
Select Product Options
Colour: Bespoke Maringa Teal
Product Details
General Information
| Colour | Green |
| Material | Mesh/Fabric |
| Country of Origin | China |
| Chair Colour | Maringa Teal |
| Back Height | 760mm |
| Back Colour | Black |
| Adjustable Lumbar Support | Yes |
| Back/Seat Action | Synchro Mechanism |
| Back Type | High |
| Back Width | 505mm |
| Dimensions | 710x750x1165mm |
| Recommended Weight Limit | 120kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Manufacturer | Dynamic |
| Headrest Type | Adjustable |
| Weight | 22.5kg |
| With Arms | Height Adjustable Arms |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Depth | 500mm |
| Seat Colour | Maringa Teal |
| Seat Height | 450-550mm |
| Seat Width | 530mm |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Warranty | 2 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
Product Information
| Brand | Sanderson |
| Type | Office Chairs |
Description
Shaped to delight the Sanderson has an emphasis on user wellbeing and functionality. An outstanding example of the task chair genre
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews