‹ Prev
Next ›
Ergo Click Mesh Back Bespoke Colour Seat Tansy Purple
28 Stock Available
Non-Returnable
- Designer mesh or fabric finish
- Multi functional synchronised tilt mechanism
- Adjustable lumbar support
- Seat slide included
- Ratchet adjustable arms and backrest
- 5D soft padded armrests
- Chrome robust frame and 5 star base
Select Product Options
Colour: Mesh & Bespoke Tansy Purple Fabric
Headrest: None
Product Details
General Information
| Colour | Purple |
| Material | Mesh/Fabric |
| Back Width | 470mm |
| Back Type | High |
| Back/Seat Action | Synchro Mechanism |
| Adjustable Lumbar Support | Yes |
| Back Height | 580-620mm |
| Back Colour | Black |
| Chair Colour | Tansy Purple |
| Country of Origin | China |
| Dimensions | 660x660x1010mm |
| Recommended Weight Limit | 135kg |
| Recommended Usage | 24 Hours |
| Headrest Type | None |
| Manufacturer | Dynamic |
| Style | Ergonomic Chairs |
| Seat Width | 490mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Colour | Tansy Purple |
| Seat Depth | 460-490mm |
| Seat Height | 450-540mm |
| Warranty | 5 Year Mechanical/2 Year Fabric Warranty |
| Weight | 19.6kg |
| With Arms | Height Adjustable Arms |
Product Information
| Brand | Ergo |
| Type | Office Chairs |
Description
Posture excellence is achieved by the Ergo Click with its fly by wire technology that puts key adjustments at your fingertips. The Ergo Click sets new standards in design and posture support.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews