‹ Prev
Next ›
Ergo Click Mesh Back Black Mesh Seat
18 Stock Available
- Designer mesh or fabric finish
- Multi functional synchronised tilt mechanism
- Adjustable lumbar support
- Seat slide included
- Ratchet adjustable arms and backrest
- 5D soft padded armrests
- Chrome robust frame and 5 star base
Select Product Options
Colour: Mesh
Headrest: None
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Mesh |
| Dimensions | 660x660x1010mm |
| Country of Origin | China |
| Adjustable Headrest | No |
| Adjustable Lumbar Support | Yes |
| Back Colour | Black |
| Back Height | 590-630mm |
| Base Finish | Chrome |
| Back/Seat Action | Synchro Tilt |
| Back Width | 470mm |
| Back Type | High |
| Chair Colour | Black/Chrome |
| Manufacturer | The OT Group |
| Headrest Type | None |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Recommended Weight Limit | 150kg |
| Warranty | 5 Year Mechanical/2 Year Fabric Warranty |
| Type of Arm | Multi |
| Style | Ergonomic Chairs |
| Seat Width | 490mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Height | 475-565mm |
| Seat Slide | Yes |
| Seat Depth | 460-490mm |
| Seat Colour | Black |
| Weight | 18.5kg |
| With Arms | Yes |
| With Headrest | No |
Product Information
| Brand | Trexus |
| Type | Office Chairs |
Description
Posture excellence is achieved by the Ergo Click with its fly by wire technology that puts key adjustments at your fingertips. The Ergo Click sets new standards in design and posture support.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews