‹ Prev
Next ›
Ergo Click Mesh Back Black Fabric Seat
28 Stock Available
- Designer mesh or fabric finish
- Multi functional synchronised tilt mechanism
- Adjustable lumbar support
- Seat slide included
- Ratchet adjustable arms and backrest
- 5D soft padded armrests
- Chrome robust frame and 5 star base
Select Product Options
Colour: Mesh & Black Fabric
Headrest: None
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Fabric/Mesh |
| Dimensions | 660x660x1010mm |
| Country of Origin | China |
| Chair Colour | Black/Chrome |
| Adjustable Headrest | No |
| Adjustable Lumbar Support | Yes |
| Back Colour | Black |
| Back Height | 580-620mm |
| Base Finish | Chrome |
| Back Width | 470mm |
| Back Type | High |
| Back/Seat Action | Synchro Tilt |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Recommended Weight Limit | 135kg |
| Manufacturer | Dynamic |
| Headrest Type | None |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Width | 490mm |
| Seat Height | 450-540mm |
| Seat Slide | Yes |
| Seat Depth | 460-490mm |
| Seat Colour | Black |
| Style | Ergonomic Chairs |
| Type of Arm | Multi |
| Warranty | 2 Year |
| With Arms | Yes |
| With Headrest | No |
| Weight | 19.6kg |
Product Information
| Brand | Ergo |
| Type | Office Chairs |
Description
Posture excellence is achieved by the Ergo Click with its fly by wire technology that puts key adjustments at your fingertips. The Ergo Click sets new standards in design and posture support.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews